Jak dobrać uchwyty do mebli?

Tomasz
Tomasz 129 wyświetleń
10 minut czytania

Niezależnie, czy mówimy o meblach kuchennych czy tych przeznaczonych do salonu, dwiema ich podstawowymi cechami muszą być estetyka i funkcjonalność. Niewielkim, choć kluczowym w tej kwestii elementem mebla, jest odpowiedni uchwyt. Gdy jest dobrze dobrany, może stanowić kropkę nad ,,i” w aranżacji całego wnętrza, ale nietrafiony będzie w stanie całkowicie popsuć efekt końcowy. Oczywiście, musi też sprawiać, że mebel będzie się wygodnie otwierał. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje uchwytów meblowych i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Okno bez firanek w kuchni

Rodzaje uchwytów meblowych

W sprzedaży dostępne są najróżniejsze uchwyty do mebli kuchennych, łazienkowych, salonowych oraz tych przeznaczonych do sypialni czy pokoju dziecięcego. Często można je nabyć w naprawdę atrakcyjnych cenach, ale jak dobrać odpowiedni uchwyt do swoich potrzeb? Prześledźmy ich podstawowe rodzaje, uwzględniając mocne i słabe strony.

Uchwyty krawędziowe

W przypadku tego rodzaju uchwytów meblowych mamy do czynienia z bardzo wysokim poziomem estetyki. Otwieranie montowane jest na samych krawędziach drzwiczek szafek bądź szuflad zamiast na froncie mebli, dzięki czemu mniej rzuca się w oczy.

Modele krawędziowe to modne i wygodne rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w stylu nowoczesnym, np. w kuchni minimalistycznej. Zgodnie ze zwyczajową zasadą szuflady i szafki mają uchwyty zamontowane przy górnych krawędziach frontów, natomiast wiszące szafki – w ich dolnej części.

Uchwyty krawędziowe w meblach

Uchwyty krawędziowe w meblach

Uchwyty relingowe

To chyba najpopularniejszy rodzaj uchwytów meblowych, składający się z podłużnej belki, która może przybierać najróżniejsze formy. Prosta konstrukcja i wygoda użytkowania sprawiają, że ten sposób otwierania szafek ma bardzo uniwersalne zastosowanie.

Uchwyty podłużne mogą pasować do każdego stylu wnętrza, muszą tylko tworzyć spójną całość z wzornictwem oraz kolorystyką frontów mebli. Mogą być montowane w pionie, poziomie bądź na ukos. Ich dodatkowym zastosowaniem jest możliwość zawieszenia na nich, np. ręcznika w łazience lub ściereczki w kuchni.

Uchwyty relingowe w  szafkach

Uchwyty relingowe w szafkach

Uchwyty wpuszczane

Uchwyt wpuszczany złożony jest z elementu wmontowywanego w głąb mebla i ozdobnego zaznaczenia, które wyróżnia się na tle frontów. Należy zwrócić szczególną uwagę na pewną właściwość tego typu uchwytów. Dzięki nim szafki mają drzwiczki pozbawione wypukłości, a więc mogą być otwierane w sposób przesuwny – do góry lub na bok.

Uchwyty wpuszczane montowane są w sposób, który wymaga dość sporej ingerencji w powierzchnię mebli, dlatego mogą się nie nadawać do delikatniejszych modeli. Na ogół we frontach szafek czy szuflad robi się otwór poprzez frezowanie i chowa się w nim część uchwytu. Uchwyty meblowe wpuszczane są bardzo eleganckie, a przy tym dyskretne, dlatego będą idealnym wyborem do najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń.

Uchwyty meblowe muszlowe/miskowe

To charakterystyczne dla stylu skandynawskiego uchwyty meblowe ze specjalnym wgłębieniem, które sprawia, że palce chwytają je bardzo wygodnie. Są przy tym wyjątkowo estetyczne i potrzebują mniej miejsca niż podłużne uchwyty. Jeśli występują w kolorze srebrnym bądź złotym, będą fantastycznym uzupełnieniem stylu marynistycznego, przywodząc na myśl bulaje na statku.

Uchwyty muszlowe

Uchwyty muszlowe

Uchwyty meblowe w kształcie litery T

Ten rodzaj uchwytów to unikalne połączenie tradycji z nowoczesnością. Prosta konstrukcja z podłużną częścią do chwytania są funkcjonalne, a jednocześnie mają swój minimalistyczny urok. Można je mocować do frontów pod różnymi kątami. Szczególnie przydatny może się okazać montaż w pionie, dzięki któremu możemy wykorzystać uchwyty również w charakterze wieszaka.

Gałki meblowe

Klasyczny uchwyt meblowy w formie kulistej gałki to idealny komponent do frontów w stylu retro. Pasuje zarówno do szafek kuchennych, jak i mebli do przedpokoju, salonu, łazienki czy sypialni. Oczywiście, nie wszystkie gałki muszą być okrągłe. W sprzedaży znajdziemy też trójkąty, kwadraty, romby i inne bardziej niestandardowe formy – mogą okazać się doskonałym wyborem do bardziej nowocześnie urządzonego wnętrza.

Różnicą pomiędzy poszczególnymi uchwytami tego rodzaju, poza kolorem i wzorem, jest ich wielkość. Zbyt małe gałki (mniejsze niż 2 cm średnicy) mogą być niewygodne w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza dla małych dzieci i osób, które mają jakieś problemy ze stawami palców. Częste korzystanie z nich może być uciążliwe i powodować dyskomfort, choć z drugiej strony mogą sprawić, że meble nabiorą swoistego uroku.

Najbardziej optymalnym uchwytem wydaje się gałka średnich rozmiarów (2-4 cm średnicy) i to z nią w praktyce będziemy mieli do czynienia najczęściej. Można ją wygodnie złapać dwoma palcami, podpierając trzecim. Jest wyrazistym elementem na froncie mebla, ale jednocześnie nie na tyle dużym, żeby przesadnie przyciągać uwagę.

Uchwyty meblowe w formie gałki większe niż 4 cm średnicy są już dość odważnym akcentem, który od razu rzuca się w oczy i może zdominować wizualnie inne elementy umeblowania. Jeśli chodzi nam dokładnie o taki efekt, to świetnie, bo duży, okrągły uchwyt na ogół wygodnie się trzyma.

Gałki jako uchwyty w meblach

Gałki jako uchwyty w meblach

Jak dobrać odpowiedni uchwyt do mebli? Czym się kierować?

Wielkość uchwytów meblowych

W sprzedaży dostępne są uchwyty meblowe w różnych rozmiarach, trzeba je wybrać tak, żeby dobrze współgrały z wielkością frontów. Zbyt duże w stosunku do mebli będą dawały wrażenie przytłoczenia, natomiast zbyt małe mogą okazać się niekomfortowe w użytkowaniu i zaburzyć proporcje szafek.

Wymieniając uchwyty mebli, trzeba zwrócić uwagę na rozstaw otworów montażowych, który musi być taki sam, jak w tych starych. Nie powinno to sprawiać trudności – przeważnie dostępne są modele ze standardowym rozstawem.

W przypadku dość szerokich uchwytów poziomych należy się ponadto upewnić, że jest wystarczająco dużo miejsca na ich montaż – nie mogą zaczepiać o nic po bokach i pozwalać na swobodę otwierania oraz zamykania mebli.

Uchwyt meblowy – prostota vs dekoracyjność

Najprostsze uchwyty typu relingowego doskonale współgrają z wnętrzami w stylu skandynawskim, gdzie liczy się oszczędność formy. W aranżacjach retro warto postawić na ozdobne, często ekstrawagancko wygięte formy imitujące stare klamki ze złota lub srebra. Ciężkie uchwyty ze żłobieniami szczególnie dobrze pasują antyków i drewnianych mebli stylizowanych na stare.

Gałki i inne rodzaje uchwytów meblowych bywają wykańczane na różne sposoby – możemy wybrać matowe, polerowane na wysoki połysk, malowane, postarzane, przecierane olejem itp. Uchwyty często pokrywa się powłoką galwaniczną, której rolą jest nie tylko ochrona gotowego produktu, ale też dodanie mu walorów estetycznych.

Jeśli chodzi o kolory i wzory, w sprzedaży dostępne są najróżniejsze warianty – od najprostszych, podłużnych uchwytów pozbawionych jakichkolwiek ozdobników, aż po fantazyjne gałki w kształcie kwiatów czy listków.

Oryginalne, kolorowe formy szczególnie dobrze sprawdzą się, gdy chodzi o meble w pokoju dziecięcym. Uchwyty nawiązujące do zwierzątek, gwiazdek czy bajkowych postaci z całą pewnością rozbudzą dziecięcą fantazję. W przypadku kuchni czy salonu przeważnie dominują te w stonowanych kolorach – najczęściej czarne, białe, w odcieniach szarości lub metaliczne.

Jak wybrać uchwyty meblowe? Tworzywo

Aby dobrze dopasować uchwyty pod kątem wizualnym, musimy uwzględnić materiał, z którego wykonane są fronty meblowe i sposób aranżacji całego wnętrza. Nie bez znaczenia jest również funkcjonalność – wygodne otwieranie i łatwość w utrzymaniu czystości (uchwyty mebli należą do powierzchni najczęściej dotykanych w ciągu dnia przez domowników, a co za tym idzie, mogą być siedliskiem chorobotwórczych mikroorganizmów).

Uchwyty ceramiczne oraz porcelanowe świetnie pasują do aranżacji w stylu rustykalnym, boho i retro. Przeważnie mają bardzo starannie dopracowaną formę, dzięki czemu mogą stać się największą ozdobą mebli. W praktyce najczęściej spotkamy się z galwanizowanymi uchwytami wykonanymi ze stopu aluminium i cynku, dużą popularnością cieszy się także wytrzymała stal nierdzewna.

Najłatwiej czyści się najmniej ekstrawaganckie rodzaje uchwytów, gładkie, pozbawione zakamarków i wyrafinowanych zdobień. Z tego względu proste formy i tworzywa pozbawione efektu chropowatej powierzchni są szczególnie polecane do kuchni oraz innych miejsc, w których meble będą szczególnie narażone na zabrudzenia i gdzie kładzie się duży nacisk na zachowanie higieny.

Jak dobrać uchwyty meblowe? Podsumowanie

Uchwyty meblowe występują w setkach wariantów, różniących się m.in. kształtem, rodzajem tworzywa, barwą, sposobem wykończenia i wielkością. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów: uchwyty krawędziowe, relingowe, wpuszczane, muszlowe, w kształcie litery T oraz gałki.

Podczas wyboru uchwytów istotne jest, aby uwzględnić nasze specyficzne potrzeby oraz estetykę całego mebla, z którą muszą tworzyć spójną całość. Podstawowe kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, to rozmiar uchwytów, sposób ich wykończenia oraz tworzywo, z którego są wykonane.

Udostępnij ten artykuł
Zostaw komentarz